Na závodišti si připomenou společnou historii s plochodrážními závody

01. říjen 2014

Vzpomínka na plochodrážní závody na závodišti

Už jen hrstka pamětníků vzpomíná na závody ploché dráhy, které se už od 20. let minulého století jezdily na travnatém oválu pardubického závodiště. Poslední ročník Zlaté přilby na této dráze se konal v roce 1963 a jejím vítězem se stal Antonín Kasper. A právě on bude jedním z hostů vzpomínkového aktu na pardubickém závodišti.

Výročí Zlaté přilby i památku plochodrážních jezdců si veřejnost připomíná každoročně u památníku Zlaté přilby, který je umístěn v dostihové dráze u lesa. V neděli 5. října se na tomto místě sejdou o půl desáté dopoledne fanoušci Zlaté přilby i plochodrážní jezdci. Kromě Antonína Kaspera to bude i Milan Špinka, jediný vítězný Pardubák. Podařilo se mu to v jubilejním 25. ročníku Zlaté přilby v roce 1973. Další legendou, přítomnou vzpomínkovému aktu, bude vítěz Zlaté přilby a několikanásobný mistr Československa Jiří Štancl.

První Zlatou přilbu uspořádal Východočeský autoklub v roce 1929. Zvítězil v ní československý jezdec Zdeněk Pohl. Éra Zlaté přilby byla přerušena druhou světovou válkou. V roce 1947 se však na travnatý ovál dostihového závodiště vrátila a sledovalo ji na 130 tisíc diváků. Motorky na trávě však dosahovaly velmi vysokých rychlostí a bohužel docházelo k tragickým nehodám. Proto se Zlatá přilba v roce 1964 přestěhovala ze závodiště na klasický plochodrážní stadion do Svítkova.  Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑