První dáma Velké pardubické se narodila před 119 lety

26. červen 2014

VZPOMÍNÁME: První dáma Lata Brandisová

Jediná žena na stupních vítězů Velké pardubické se jmenuje Lata Brandisová. Narodila se 26. června 1895 v Úmoníně v rodině tyrolských šlechticů. Na koni jezdila od dětství, první dostih absolvovala v roce 1916 ve svých jednadvaceti letech. Do historie jezdeckého sportu se nesmazatelně zapsala v roce 1937, když s klisnou Normou zvítězila v 56. ročníku Velké pardubické. Doposud ji žádná žena nenapodobila.

Vítězství ve Velké pardubické se ale dočkala až deset let po svém prvním startu v tomto dostihu. Poprvé se na trať Velké pardubické vydala v roce 1927, a to i přes nevoli svých soupeřů. Dostihový sport byl považován za čistě pánskou záležitost. Protest soupeřů Československému Jockey Clubu byl ale zamítnut. V čele klubu stál Zdenko Radslav Kinský, člen rodiny, která Latu podporovala. Obrátil se na anglický Královský Jockey Club, který proti startu ženy nic nenamítal. Lata s klisnou Nevěstou svůj první start ve Velké pardubické proměnila v páté místo, se třemi pády na trati. Bylo to ve stejném roce, kdy se v chovu Kinských narodila její „osudová“ klisna Norma…

S Normou se na start Velké pardubické poprvé postavila v roce 1933 a skončila s ní třetí. O rok později byly druhé, v roce 1935 páté. Tato léta byla ve znamení vítězství německých koní, a proto se Kinští rozhodli posadit do sedla Normy muže – D. Pogliaga. Také on ale dokončil až na pátém místě a Němci opět vyhráli. Norma zamířila do chovu. Lata Brandisová ale Kinské přesvědčila, aby mohla Normu trénovat a v roce 1937 ji s Kinskými přihlásila do Velké pardubické. Naposledy. A poprvé vítězně. Kdo ví, zda by na své vítězství navázala, kdyby konání Velké pardubické nepřerušila druhá světová válka…

Do Velké pardubické se Lata Brandisová vrátila v roce 1946 s hřebcem Nurmim. Jenže dostih nedokončili a Lata se zranila. Stejný osud ji potkal i v roce příštím, tentokrát v sedle hřebce Otella. A do třetice vážné zranění utrpěla v roce 1949 v Kinského memoriálu po pádu na Hadím příkopu. Zlomeniny žeber a nohy, proražená lebeční kost a týdenní kóma ukončily její jezdeckou kariéru.

Na pardubické závodiště se Lata Brandisová vrátila jako host až v roce 1965, v roce, kdy Velkou pardubickou dokončila na druhém místě Eva Palyzová.

První dáma Velké pardubické Lata Brandisová zemřela 12. května 1981 ve věku nedožitých osmdesáti šesti let.

 Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑