Tak snad to letos bude napínavější

11. září 2014

Přesednout na dostihového koně je jako přesednout z Pionýra na pětistovku

Jedním z kmotrů dvou tříměsíčních hříbat na pardubické výstavě Koně v akci byl herec Ladislav Mrkvička. Na Velké pardubické byl nesčetněkrát, na akci, která letos nesla podtitul Film, vůbec poprvé. Koně jsou ale pro něj velkou částí života. Jak v rozhovoru přiznal, zbláznil jsem se do nich tak, že měl i vlastní. "Vím, co je to každodenní práce s nima. Strašně mě to bavilo, ale ty časové dispozice v tom našem povolání jsou tak malé, že jsem to po několika letech vzdal," říká známý české herec. Ostatně jednu z nevýznamnějších seriálových rolí dostal V Dobré vodě, která se točila ve Slatiňanech, Heřmanově Městci i v Pardubicích. Nebyla to ale rozhodně jediná "koňská" role. "Moje výška byla doslova určená pro to, abych si někde zahrál žokeje, takže když Jarda Soukup vybíral potenciální herce pro film Dostih, tak jsem byl samozřejmě na řadě i s Pavlem Zedníčkem," vzpomíná 75letý herec. Na koních už před tím jezdil například v pohádkách, ale až v Dostihu poprvé usednul na plnokrevníka."Vašek Neckář vždycky říká, že je to, jako když přesedneš z Pionýra na pětistovku. Spadnul jsem hodněkrát, ale vážné zranění jsem si naštěstí nikdy nepřivodil," dodává Ladislav Mrkvička.

Atmosféru na Velké pardubické vnímá v poslední době jako naprosto úžasnou, což ale podle něj dříve nebývalo. "Řekl bych, že to dříve bylo takové tlumené, nebylo to v hledáčku široké veřejnosti. Je to dobou. Peníze v tom hrají velkou roli, zájem lidí se zvětšil, už není nic snobského mít doma koně, lidi se o koně víc zajímají," říká. Velkou pardubickou teď ale sleduje i vzhledem k věku v televizi, ale nevynechá ji žádný rok."V poslední době z toho udělal Váňa trošku nudu, loni už to bylo lepší. Doufám, že i letos bude ten závod při jeho účasti napínavější. Pro mě jsou jeho výkony neuvěřitelný, jeho kůň by se měl jmenovat Věk nerozhoduje,"uzavírá se smíchem.


Legendárního nebojácného majora Hradce ze seriálu Třicet případů majora Zemana byste v něm na ulici jen stěží poznali. Herec Rudolf Jelínek, trošku přibral, malinko zestárnul, milý vztah ke koním ale stále má. I proto se stal na letošní výstavě Koně v akci s podtitulem Film jedním z kmotrů dvou tříměsíčních hříbat. "Já se nikdy koní nebál, byl jsem sportovně založený, provozoval jsem několik sportů, i závodně. Hráli jsme mezinárodní házenou, basketbal, lyžovali jsme, po válce se vrátil Sokol," vzpomíná na svou sportovní kariéru rodák z Kutné hory, kterému by nikdo nehádal, že v únoru oslavil 79. narozeniny. Jezdit na koni se musel naučit kvůli fimlu Smrt v sedle. "V Karlíně na jízdárně mě učili vynikající rajťáci. Měli vynikající metodu, za pád se tam musela zaplatit láhev něčeho dražšího, lezlo to člověku do peněz. Jeden si dával sakra pozor, aby nepadal," říká známý herec. Jak dodává, při natáčení ve Slatiňanech si herce vzal do práce pan Zábrodský, slavný pardubický koňák. "Zjistil jsem, že nejhorší pád je ze stoje. V hřebčíně jsme točili jednu scénu na nádvoří, já stál jednou nohou ve třmenu, zkoušky byly v pořádku, ale když se po klapce rozjela kamera, tak se ten kůň leknul a proti tý stojící noze mi uskočil a já jsem spadl kolmo na zem na dláždění. To byl nejhorší pád mého života," vzpomíná. "Když člověk spadne třeba ze cvalu, tak se odkulí, sveze a nebolí to," dodává Rudolf Jelínek. Jeho druhou manželkou je dostihová trenérka a žokejka Martina Růžičková-Jelínková. "My jsme se poznali při ranní práci ve Velké Chuchli, u pana Stibůrka, kam ona jako třináctiletá holčička chodila za školu jezdit a já si tam opakoval jezdecké návyky. Čekalo mě tehdy docela náročné natáčení Majora Zemana na Kubě, kde jsem měl velmi těžké jezdecké scény. Po letech mi pak Martina zavolala, jestli si na ni pamatuju. Kdo by si pamatoval třináctiletý poupě," směje se. Přesto se s Martinou jen tak sešli a přes sedm let jsou spolu. "Žijeme na statku, kde máme přes třicet koní. Sám jsem si v Napajedlích koupil koně, v kterého vkládám velké naděje. Vím ale, že ve srovnání s doveženými koňmi za miliony nemůže dopadnoput ve prospěch toho našeho," dodává herec. Podle něj neexistuje profese, která by byla náročnější, a to jak po fyzické, tak po psychické a organizační stránce. "Jsou totiž případy, kdy vám majitel půl roku nepošle ani korunu, ale ten kůň musí mít seno, oves, slámu, kováře, veterináře, bývá to velmi napínavé," poodhaluje úskalí turfu herec a majitel koní. Pracovní den jeho manželky totiž prý začíná v půl šesté ráno a končí v půl jedné v noci.

 Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑