Tři koně irského trenéra

09. říjen 2013

Tři koně irského trenéra

Zahraniční účastníci jsou pro Velkou pardubickou kořením, bez kterého by velký dostih nebyl tak velkým dostihem. V posledních letech se jejich prezence stává pravidlem, i když jim na východě Čech mnoho slávy nevykvetlo. Letos však patří cizincům už před startem jeden primát. Irský trenér Enda Bolger bude tím, kdo pošle na start nejvyšší počet koní.

Enda Bolger

Protože Josef Váňa se letos spoléhá pouze na dva účastníky, Bolger je s trojicí svých svěřenců tím, kdo jde do boje s nejpočetnější ekipou. Jenže trenér, kterému ostrované s úctou říkají „král cross country“, tentokrát podle papírových předpokladů s kvantitou neveze na start také tu nejvyšší kvalitu. Jeho svěřenci Freneys Well, Zest for Life a Mount Sion by totiž podle předpokladů do pořadí na nejvyšších místech promlouvat neměli.

Proč se tedy zkušený irský trenér rozhodl pro dalekou cestu právě s tímhle triem?

„Milujeme Velkou pardubickou, od okamžiku, kdy jsem Pardubice poprvé viděl, je mám rád. Mám rád tu dráhu, tenhle dostih a hlavně lidi, na které kolem něj narazíte. Je to něco neopakovatelného, a já jsem moc rád, že s našimi koňmi zase můžeme být na startu,“ přiznává se ke své velké posedlosti Boler - trenér, který je v Británii a Irsku jedním z velkých průkopníků dostihů typu cross country a který na irských závodištích i v britském Cheltenhamu získal už řadu úspěchů právě v tomto typu zápolení. V posledních měsících se sice zdá, jako by pramen jeho tamních triumfů začínal mírně vysychat, ani v nejmenším to ale neznamená, že by se jeho ambice v Parducbicích daly brát na lehkou váhu.

Přesto, že na papíře se forma jeho svěřenců nezdá být pro souboj s naší elitou dostatečná. „Rozhodli jsme se přijet s koňmi, kterým by dostih v Pardubicích mohl vyhovovat. Jsou to právě tihle tři, kterým jsme kvůli Pardubicích upravili sezónu,“ vysvětluje boler. Na britských ostrovech překážková sezóna jinak začíná podzimem a vrcholí v jarních měsících, přichystat tam koně do Pardubic tedy znamená nutnost otočit mu režim tak trochu naruby. Právě to irský trenér tentokrát musel udělat hned ve třech případech. „Všichni tři koně teď mají dobrou formu. Víme, co Pardubice obnáší, kvalifikovali jsme se s dostatečným předstihem a v poslední době jsme s nimi pracovali tak, aby byli nachystaní, neběhali žádný těžká dostih, spíš jsme s nimi jejich výkonnost ladili, aby bylo všechno v pořádku,“ dává Bolger nahlédnout do své kuchyně.

Přesto že nachystal na start Velké trojici účastníků, uvědomuje si ale, jak těžkou práci si se svými svěřenci vytýčil. V Peruánových dobách byl totiž v Pardubicích druhý s Risk of Thunderem, koněm, který startoval v barvách filmového Jamese Bonda Seana Conneryho a kterého mnozí považovali za nejlepšího ostrovního krosaře za dlouhou dobu. Ve své době měl Risk of Thunder tu smůlu, že v Pardubicích narazil na mimořádného koně, a proto do Irska vítězství neodvezl. Jenže i tak jeho srovnání se současnými účastníky vyznívá v Bolgerově pohledu ve prospěch téhle legendy.

„Risk of Thunder byl lepší kůň, než tihle tři. Byl mimořádný, zrozený pro takové dostihy. A určitě to byl kůň, s kterým se dalo v Pardubicích uspět,“ připouští irský trenér na konto koně, na kterého rád vzpomíná. „Z těchto tří není ani jeden na stejné úrovní jako on, jako trenér jsem si tím celkem jistý,“ připouští a k letošním ambicím doplňuje. „Upřímně řečeno – nemyslím si, že pokud bude všechno jak má být, tak že bychom byli schopní konkurovat loňské vítězce. To, co předvedla loni, bylo něco mimořádného, a jestli si přiveze stejnou formu, budeme bojovat asi jen o další umístění…“

A to přesto, že Bolger kromě zajímavých koní veze na start také velmi zajímavého jezdce. Amatér Sam Waley-Cohen je totiž vítězem cheltenhamského Gold Cupu zpřed dvou let a jak říká Bolger, také jedním z nejlepších současných překážkových jezdců na ostrovech. „Má na kontě starty ve Velké národní v Liverpoolu i vítězství v Cheltenhamu, to je něco, co se povede málokterému amatérovi. Je to výborný jezdec a překážkové dostihy miluje, jezdil i Velkou národní v Americe,“ líčí jezdce svého Zest For Life, s kterým dosud při velkých dostizích příliš nespolupracoval.

„V minulosti pro mě jezdil některé menší dostihy, ale protože byl z jeho strany velký zájem se do Pardubic podívat, dohodli jsme se právě pro Pardubice. Věřím, že budeme oba spokojeni,“ soudí Bolger přesto, že ani Zest for Life není dnes žádným žhavým kandidátem pardubického úspěchu. Nikdo ale nejde na start žádného dostihu předem poražen, a když cestujete do Pardubic až z Irska, platí tahle poučka dvojnásob. „Vezeme to nejlepší, co jsem měl pro Pardubice k dispozici, a udělali jsme maximum, aby se nám povedlo absolvovat u vás dobrý dostih,“ uzavírá svou analýzu před dostihem Enda Bolger. „Určitě bychom si ho rádi užili, start v Pardubicích je i pro mě velká událost. Když se naši koně po doběhu vrátí zdraví spokojení, budu určitě moc rád...“

Text: Petr Guth

123. Velká pardubickáČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑