Třetí kvalifikační pokračování: většina jde pro handicap, čtvrtina pro kvalifikaci

18. srpen 2015

Třetí kvalifikační pokračování už tuto sobotu

Je to jen pár dní co skončilo tropické léto, ale podzim, minimálně ten dostihový, začíná pomalu klepat na dveře. Jasným znamením je termín třetí a předposlední kvalifikace na 125. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou. Cena firmy Chládek a Tintěra Pardubice na tradiční distanci 5800 metrů je velmi dobře obeslána, startovní listina čítá šestnáct jmen.

V minulosti jsme byli zvyklí v kvalifikacích vídat koně, kteří především usilují o start ve vrcholu sezóny. Tentokrát je to trochu jinak, pouze kvarteto Broker, Lingarry, Mr AngelRabbit Well jde splnit kvalifikaci. Sheron se pokusí o totéž, ale jeho bude muset majitel ještě do Velké pardubické dohlásit, první možnost je ve čtvrtek 27. srpna. Jedenáct koní už je kvalifikovaných a jdou si vylepšit handicap, tedy průběžné hodnocení, aby byli mezi kvalifikovanými co nejvýš a měli pokud možno jistotu startu ve Velké pardubické.

Letošní srpnová kvalifikace je malou kopií té červnové. Tehdy bylo na startu sedmnáct koní a devět z nich si účast v dostihu zopakuje. Pouze dvojice NikasTemplář splnila kvalifikaci už v květnu. Navíc z první desítky v červnové kvalifikaci, která proběhla okolo cílového sloupku v rozmezí 40 délek, bude na startu sedm koní. Chybí pouze vítěz Zarif, sedmý Peintre Abstrait a devátý Puntarenas. Dvojice koní na „P“ se představí „pouze“ v Ceně Peruána, tradiční součásti srpnového pardubického dostihového dne.

Také srpnový dostih si zaslouží označení „Malá pardubická“. Většina koní je zkušených a dosahovala velmi dobrých výsledků. Nikasova forma stoupá s blížícím se podzimem. Polokrevný Templář doběhl čtvrtý v úvodní kvalifikaci a v sedle bude mít opět Josefa Bartoše. Hipo Jape koncem června překvapil velmi aktivním pojetím a nestačil pouze na Zarifa. Ani tentokrát není důvod ho podcenit. Al Jaz v červnu napravil květnové zaváhání, Modena ukázala, že mezi krosařskou elitu patří a Kasim si dokázal poradit se zdravotními problémy. U všech je předpoklad na zlepšení. Trezor minule trenérku Kabelkovou zklamal, tentokrát se král kvalifikací pokusí o reparát s Lukášem Matuským.

Velkým otazníkem na závěr je devítiletý Rabbit Well, výborný kůň, ale hodně paličatý. Koncem června v Pardubicích neodstartoval, ale 11. července uspěl pod Josefem Váňou mladším ve Světlé Hoře, a tak trenér neměl důvod měnit vítěznou sestavu. „Uvidíme, snad se nám podaří odskočit,“ říká Josef Váňa mladší. Podle původního plánu mu měli 22. července sundávat sádru z kotníku po pádu ve Světlé Hoře. V sobotu bude v sedle Silk a Rabbit Wella. „Bude to náročné, úplně něco jiného než v Meranu, kde jsem zdolával jen malé proutěné překážky. Krosy v Pardubicích, to je něco jiného, budu rád, když dojdu domů po svých. Ale po Meranu se cítím relativně dobře,“ doplnil loňský překážkový žokej-šampion.

Stejně jako Rabbit Well tak i Lingarry a Broker poslední start před kvalifikací vyhráli, ale jednalo se o menší dostihy, u Brokera „jen“ v Kolesách v nejnižší kategorii. V sedle nástupce legendární Orphee des Blins bude v Anglii působící Felix de Giles. Za deset sezón vyhrál v kolébce turfu více než 220 překážkových dostihů, otázkou bude, jak se srovná s pardubickými specifiky.

Druhým nejvýznamnějším dostihem odpoledne bude Cena Peruána na 5200 metrů, kde se kromě kvalifikovaných PuntarenasPeintre Abstrait představí také Ter Mill, třetí v první kvalifikaci a stejné místo obsadil i ve Světlé Hoře, a Amaragon, pátý z první kvalifikace. Proti adeptům na start ve Velké se postaví talentované „mládí“ reprezentované Floridasem, Reaperem, Vandualem nebo Tiwazem. Odepisovat nelze ani Dalmacia či Cuxe. Ostřílený Borderland se v červnu po roce vrátil na dráhu a měl by prokázat nárůst formy. I jeho jméno najdeme mezi přihlášenými do Velké pardubické.

Srpnový program v Pardubicích čítá celkem devět položek a z rámcových dostihů vypíchneme několik zajímavých jmen. V úvodních proutkách se představí letošní účastník Českého derby Kifaaya, v krosu pro čtyřleté bude startovat loni výborný Marmiton, tomu by měla svědčit měkčí dráha, a v klasické steeplechase na 3900 metrů se představí vítěz první kvalifikace Universe of Gracie s Janem Faltejskem.Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑