Seriál mezi překážkami: ZAHRÁDKY

15. březen 2016

Seriál mezi překážkami: ZAHRÁDKY

Nejen v kurzu Velké pardubické je mnoho velmi zajímavých překážek, které jsou nejen náročné, ale někdy i velmi ojedinělé. Některé z nich se v průběhu času měnily, jiné se stěhovaly nebo naopak zanikaly. Pokusili jsme se na ně podívat trochu jinak – nejen z pohledu jejich „rozměrů“, ale také jejich zajímavostí nebo třeba původu jejich názvu.

Říká se, že v minulosti zemědělci na závodišti pěstovali polní plodiny. Když sklidili, pole se rozoralo a v oranicích pak měřili své síly koně při Velké pardubické. Dnes se už brambory a jiná zelenina na závodišti nepěstují, ale vlastní zahrádku – vlastně dvě – tu mají. Ale se zemědělstvím nemají nic společného. Jde o Malé a Velké zahrádky, překážky v severní části závodiště, nazývané také „silniční profil“.

Malé i Velké zahrádky jsou dvojskokem, obě překážky tvoří živé ploty s cestou uprostřed. Na Velkých zahrádkách jsou oba skoky široké 150 centimetrů od sebe vzdáleny devět metrů, Malé zahrádky osm a půl metru. Středová cesta mezi nimi byla kdysi dlážděna pálenými kachlemi, které byly v rámci úprav a zjednodušování překážek v 90. letech odstraněny. Využity byly při zasypání menších příkopů, které původně u živých plotů byly.

Zahrádky patří vedle Taxisu, Irské lavice, Popkovického či Havlova skoku k překážkám, které umí připravit napínavé chvíle. Problémy tu mívají především zahraniční koně.

Za přispění Martina Šabaty a ze zdrojů Miloslava Nehyby
Foto: Tomáš Kubelka a Miroslav Majer

 

Malé zahrádky

tn_obrazek_239.jpg

Velké zahrádkyČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑