Seriál mezi překážkami: U VODY

09. Únor 2016

Seriál mezi překážkami: U VODY

Nejen v kurzu Velké pardubické je mnoho velmi zajímavých překážek, které jsou nejen náročné, ale někdy i velmi ojedinělé. Některé z nich se v průběhu času měnily, jiné se stěhovaly nebo naopak zanikaly. Pokusili jsme se na ně podívat trochu jinak – nejen z pohledu jejich „rozměrů“, ale také jejich zajímavostí nebo třeba původu jejich názvu.

První díl začíná U VODY, respektive u vod. Vodní překážky jsou totiž na pardubickém závodišti hned čtyři. Malý a Velký vodní příkop doplňuje ještě Hadí příkop a Malý hadí příkop.

Malý vodní příkop, překážka č. 3, byl původně přírodním brodem. Až do změn v 90. letech velmi náročná překážka. Koně a jezdci překonávali přírodní potok Jesenčanka, který pramení v Jesenčanech a přes Fantovku (dnešní Paramo) teče až do Labe. Jeho hloubka v těchto místech byla 140 – 150 centimetrů a pád pro koně často míval fatální následky. Po úpravách v roce 1993 tu vznikl umělý bazének, který zcela změnily charakter překážky. Jeho hloubka je dnes „pouhých“ 60 centimetrů, šířka 3 metry. Důvodem k úpravám Malé, ale i Velkého a Hadího příkopu byla snaha ke zvýšení bezpečnosti koní. Od sezony 2015 jsou navíc před vodními skoky instalovány prozatím umělé (do budoucna živé) ploty, které přispívají k dalšímu zvýšení bezpečnosti. Kůň totiž překážku vidí včas a snáze ji překoná.

U překážky č. 18, tedy u Velkého vodního příkopu, se parametry měnily stejně jako u malé vody. Do původně přírodního brodu byl instalován umělý bazének, opět kvůli vyšší bezpečnosti. Dnešní hloubka příkopu je 45 centimetrů, šířka skoku jsou 4 metry.
Na velkou vodu vzpomíná i bulharský jezdec Nedělko Milev, který tu měl v roce 1970 pád. Podle pamětníků se tu „pořádně vykoupal“. Kůň jménem VEZNA II mu utekl, ale jiný člen ekipy, který byl v dráze, koně odchytil, Milev nasedl a dokázal ještě vyhrát.
Své zkušenosti má i jedna dáma, půvabná modrooká Angličanka Charlotte Brew, která tu měla pád v roce 1977 na koni Barony Ford. Zážitek to pro ni byl tak velký, že později napsala dlouhý článek „Moje velká pardubická“ a velký prostor věnovala právě „koupelím v pardubických vodách“.

Do třetice překážka č. 17, Hadí příkop. Umístěn je v těsném sousedství malé vody a stejně jako on je „vybaven“ umělým bazénkem. Když historici pátrali po původu jeho názvu, zjistili, že to není kvůli tomu, že by se příkop vlnil jako had. Je rovný jako pravítko. Ale prý tu kdysi v téměř stojatých vodách žily užovky…jeden z dětských návštěvníků závodiště má však jiný názor - prý to nebyly užovky, ale kobry. Tak si vyberte :-)

A nesmíme zapomenout na Malý hadí příkop, překážku č. 34, který koně absolvují v některých dostizích II. a III. kategorie. Z vodních překážek je jediný, kterému zůstal přírodní ráz. Říká se mu také Teplého voda, a to podle Zdeňka Teplého-Widnera, který na závodišti správcoval v 60. letech minulého století.

Za přispění Martina Šabaty a ze zdrojů Miloslava Nehyby

Malý vodní příkop

Velký vodní příkop

Hadí příkop

Malý hadí příkop

Mapa překážek

U vodyČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑