Seriál mezi překážkami: STRAŠÁK JMÉNEM POPKOVICKÝ

08. březen 2016

Seriál mezi překážkami: STRAŠÁK JMÉNEM POPKOVICKÝ

Nejen v kurzu Velké pardubické je mnoho velmi zajímavých překážek, které jsou nejen náročné, ale někdy i velmi ojedinělé. Některé z nich se v průběhu času měnily, jiné se stěhovaly nebo naopak zanikaly. Pokusili jsme se na ně podívat trochu jinak – nejen z pohledu jejich „rozměrů“, ale také jejich zajímavostí nebo třeba původu jejich názvu.

Když se řekne Velká pardubická, každý si hned vybaví Taxisův příkop. Veřejnost jej vnímá jako nejtěžší překážku legendárního dostihu. Ale není jedinou obávanou překážkou. Jezdci mají velký respekt i k „šestce“ – Popkovickému skoku.

Břevno, živý plot, příkop a hned ostrá zatáčka doprava. Když upadne kůň v první linii, ti další mají jen malou šanci se karambolu vyhnout. Takový je Popkovický skok. Překážka, která zmařila nejedno vítězství. Osminásobný vítěz Velké pardubické Josef Váňa se dokonce kdysi nechal slyšet, že právě Popkovický skok jej stál další dvě vítězství – právě tady totiž spadl v roce 1990 s Železníkem a v roce 1998 s Cipískem.

I Popkovický skok má svou historii. Tzv. stará „šestka“ bývala v průseku lesa. Za ní se sice také točilo doprava, ale bylo to pozvolnější. Původně se překážka jmenovala Tejkalův skok podle jezdce všestrannosti Amanta Tejkala.

Za přispění Martina Šabaty a ze zdrojů Miloslava Nehyby
Foto: Luboš Jeníček st. a Hana Vytopilová

Mapa překážek

Popkovický skok

Popkovický skok_foto Hana VytopilováČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑