Seriál mezi překážkami: STĚHOVANÉ PŘEKÁŽKY

29. Únor 2016

Seriál mezi překážkami: STĚHOVANÉ PŘEKÁŽKY

Nejen v kurzu Velké pardubické je mnoho zajímavých překážek, které jsou nejen náročné, ale někdy i velmi ojedinělé. Některé z nich se v průběhu času měnily, jiné se stěhovaly nebo naopak zanikaly. Pokusili jsme se na ně podívat trochu jinak – nejen z pohledu jejich „rozměrů“, ale také jejich zajímavostí nebo třeba původu jejich názvu.

Areál pardubického závodiště má za sebou dlouhou historii. První závodní dráhu tu vybudovali už v roce 1856. Od té doby závodiště prošlo mnohými změnami a úpravami, kterým se nevyhnuly ani překážky. Nejde jen o velké úpravy skoků v 90. letech, jejichž cílem bylo zvýšit bezpečnost koní a jezdců, ale také o stěhování či dokonce rušení některých překážek. Důvodem byla především změna kurzu Velké pardubické.

Tak třeba Poplerův skok. V areálu závodiště jsou dva, nebo vlastně tři. V současné dráze v oranicích před lesem jsou dva skoky označené čísly 14 a 14 a, ten původní je ale umístěn za stávajícím paddockem. Právě tam totiž zahynul kpt. Rudolf Popler. Nestalo se tak při Velké pardubické, ale při rámcovém dostihu po ní. A to i přes to, že překážka v podobě 80 cm vysokého břevna na první pohled vypadá jednoduše a nevinně…
Vzpomínkou na tragickou smrt vítěze Velké pardubické je pamětní deska, která je u původní překážky umístěna. Zmenšeninu tradičního Poplerova skoku překonávají i minikoně při Malé Velké pardubické, která je už dva roky součástí říjnového vrcholu pardubické sezony.

V prostoru za původním Poplerovým skokem bývala i Kamenná zeď. Konkrétně na hraně dnešního pískového kolbiště a zpevněné cesty směrem k letišti. V minulosti totiž koně běželi právě tudy a přes původní prašnou cestu točili doleva k vodním příkopům. V současné době je Kamenná zeď, jako překážka s číslem 16, umístěna před hlavními tribunami.

Ale je tu i jeden skok zapomenutý. Součástí kurzu Velké pardubické býval Vrbový skok, který už ovšem na závodišti nenajdeme. Také býval v prostoru za dnešním paddockem, kudy v minulosti trať nejstaršího dostihu kontinentální Evropy vedla.

Za přispění Martina Šabaty a ze zdrojů Miloslava Nehyby
foto:
Dušan Korel, Ivan Krejza, Sandra Schulzová a Miroslav Majer
 

Poplerův skok

Mapa překážek

Kamenná zeď

Poplerův skok překonávají koně i při Hubertově jízdě

Imitace Poplerova skoku pro minikoně

Kamenná zeďČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑