Seriál mezi překážkami: PODLE DĚDY HAVLA

16. Únor 2016

Seriál mezi překážkami: PODLE DĚDY HAVLA

Nejen v kurzu Velké pardubické je mnoho velmi zajímavých překážek, které jsou nejen náročné, ale někdy i velmi ojedinělé. Některé z nich se v průběhu času měnily, jiné se stěhovaly nebo naopak zanikaly. Pokusili jsme se na ně podívat trochu jinak – nejen z pohledu jejich „rozměrů“, ale také jejich zajímavostí nebo třeba původu jejich názvu. Tentokrát Havlův skok.
 

Říká se, že Havlův skok je poslední obtížnou překážkou Velké pardubické. Překonání skoku označeného číslem 27 (resp. 27a) ale jistotou dokončení dostihu není, na koně čeká ještě série proutěných překážek. Havlův skok bývá zařazován i do kurzů dalších dostihů, nejen Velké pardubické. Je to překážka, která je oproti minulosti větší – živý plot je vyšší a širší, příkop je rozšířený. Přesto zde padá méně koní než před rokem 1993, kdy řada překážek na pardubickém závodišti kvůli zvýšení bezpečnosti prošla úpravami. Koně tu překonávají břevno, živý plot a příkop mohutným skokem.

A proč vlastně Havlův skok? Překážka nese jméno „dědy Havla“, křestním jménem Václava. Nejde však o prezidenta Československa a poté České republiky, ale o občana nedalekých Popkovic. Pracoval jako dělník ve Fantových závodech (dnešní Paramo) a na závodiště si ve volných chvílích chodil přivydělávat stříháním živých plotů. Havlův skok je vzpomínkou na něj, ale i poděkováním…

Za přispění Martina Šabaty a ze zdrojů Miloslava Nehyby
Foto: Jan Uher

tn_obrazek_219.jpg

tn_obrazek_217.jpg

tn_obrazek_218.jpgČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑