Seriál mezi překážkami: NÁRODNÍ

23. Únor 2016

Seriál mezi překážkami: NÁRODNÍ

Nejen v kurzu Velké pardubické je mnoho zajímavých překážek, které jsou nejen náročné, ale někdy i velmi ojedinělé. Některé z nich se v průběhu času měnily, jiné se stěhovaly nebo naopak zanikaly. Pokusili jsme se na ně podívat trochu jinak – nejen z pohledu jejich „rozměrů“, ale také jejich zajímavostí nebo třeba původu jejich názvu.

V areálu závodiště je hned několik překážek s „národopisnými“ názvy. Pojďme se tedy věnovat Irské lavici, Francouzskému skoku a dvěma skokům anglickým.

Irská lavice je překážkou, kterou koně při Velké pardubické překonávají hned po Taxisu. Jako většina překážek je ale zařazována i do dalších dostihů a koně ji mohou absolvovat z obou stran. Je to val, jehož vrchol dosahuje dvou metrů, z každé jeho strany jsou půl metru hluboké a metr široké příkopy. Irskou lavici koně neskáčou, musí ji „přelézt“, což – ač se to nezdá – některým koním činí problémy. Označena je číslem 5.
Podle dochovaných materiálů byla původní lavice asi o třetinu větší ve všech parametrech, než je překážka současná. V době druhé světové války byla irská lavice zničená, když německá armáda používala drny z ní k maskování protiletadlových kanonů a skladu pohonných hmot. Po válce musela být Irská lavice postavena znovu, a to ve stávající podobě. A proč Irská? S největší pravděpodobností její název skutečně pochází z Irska. Tamní pozemky jsou oddělovány příkopy, které se ale postupem času zanášejí. Majitelé pozemků je čistí a vybraná hlína se hromadí do valů podél příkopů.

Názvy inspirované dostihovými velmocemi mají i další skoky. Třeba překážka číslo 7 Francouzský skok – double hedge, což jsou dva živé ploty s příkopem uprostřed v celkové šířce více než tři metry. Diváci jej vidí asi jen na obrazovkách, protože je „ukrytý“ za lesem.

Anglií jsou inspirovány překážky č. 10 - Anglický skok a číslo 25 - Velký anglický skok, neboli open ditch. V obou případech koně překonávají břevno a živý plot. Před Anglickým skokem s plotem širokým 120 cm je příkop metr a půl široký, u Velkého anglického skoku je sice příkop menší, ale šířka živého plotu je 160 cm. Navíc doskok je o 40 cm výše než odskok.
Velký anglický skok je umístěn vlevo před tribunami, Anglický skok (dříve zvaný také "U doubku" – dnes u pořádného dubu :-) ) je umístěn na protilehlé straně závodiště u ústí potoka Jesničanky k Paramu.

Za přispění Martina Šabaty a ze zdrojů Miloslava Nehyby
Úvodní foto - Irská lavice: Karel Juda

Velký anglický skok

Anglický skok

Francouzský skok

Mapa překážek

Irská lavice

Irská lavice



Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑