Kamilova koňácká pravda mě provází celým životem

01. červenec 2015

ROZHOVOR: Martina Růžičková o Kuchovském

Znovu se vracíme k výročí nedožitých 75. narozenin jezdce, trenéra, ale i kováře Kamila Kuchovského. Na své začátky s ním tentokrát zavzpomínala jezdkyně a trenérka Martina Růžičková.

Jak na Kamila Kuchovského vzpomínáte?
Kamil byl člověk, který mě přivedl k překážkám. Protože já jsem začala jezdit jako amatérka v Chuchli v těch dvanácti, třinácti letech a o Velké pardubické jsem do té doby jenom četla. Byli tam jen rovinoví trenéři a najednou tam přišel Kamil a to byl člověk z úplně jiného světa, který trénoval ne podle pravidel, ale když to ty koně potřebovali… Tak tam byl často trnem v oku. A mně se líbilo se, že je svůj. Všichni tam třeba ráno klusali po ledu, protože se trénovalo ráno a on ty koně vzal odpoledne, protože ten led už nebyl. Tak jsem se v něm začala vidět, navíc tu byl najednou někdo, kdo se mi začal věnovat. Já jsem jezdila hrbatá, krátký otěže a Kamil vždycky říkal „Narovnej se, na koni jsem král, na koni jsem někdo. Pak slezu, šéf mi vynadá, ale zase si vlezu na koně a zase jsem král“. A to byla taková pravda... Dodneška není den, co bych si na něj nevzpomněla, protože ty jeho bonmoty a koňácká pravda mě provází celým životem.

Vzala jste si od něj, z jeho přístupu, něco jako trenérka?
Spíš z toho vidění světa. My jsme se bohužel potkali krátce. Pak jsme se vídali na dostizích. Když jsem něco pokonila, spadla jsem v kvalifikaci, šla jsem za ním a ptala jsem se „Proč jsem upadla?“ A on mi říkal  - já to budu citovat (zdůrazňuje Kuchovského ráčkování): Ku*va, Martino, pětadvacítka to je skok jako prase, ty musíš u tý třináctky tý tvoji kobyle dát jednu, že se pos*re, chytit ji za tu držku a přes tu pětadvacítku ji hodit“… takže jsem tu další kvalifikaci jela kolem třináctky, jednu jsem ji flákla až se pos*ala a byly jsme v cíli. To jsou takové krásné vzpomínky a strašně nám tu Kamil schází…

foto Tomáš Kubelka

foto Tomáš Kubelka

foto Tomáš KubelkaČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑