Nesázím. Mám štěstí v lásce…

13. září 2016

ROZHOVOR: Martina Dlabajová, europoslankyně

Poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová je mladá, sebevědomá žena. Vysokou školu studovala v Padově, v Itálii také založila svou první firmu. Martina mluví pěti světovými jazyky a svůj život přirovnává k neustálé cestě. Při jedné z nich se zastavila také v Pardubicích na zářijovém Evropském dnu koní. Své okouzlení z fascinující atmosféry pardubických dostihů nijak neskrývala… Povídali jsme si v průběhu dostihového mítinku.

Co to pro Vás znamená, když se řekne slovo „dostihy“?
Pro mě dostihy rovnají se Pardubice. Pro každého v Evropě by měly dostihy asociovat právě Pardubice a jako Češka jsem hrdá na to, že tomu tak je, aspoň mezi milovníky koní. Na dostizích jsem bývala ráda už jako malá, na dostihové dráze ve Slušovicích, nedaleko od svého domova. Jako dítě jsem měla velkou příležitost k dostihovému sportu přičichnout. V posledních letech už jezdím na dostihy jen k vám, do Pardubic.

Pokolikáté jste v Pardubicích?
Jsem tady možná počtvrté, popáté. Atmosféra je tady pokaždé úžasná. Musím říct, že mě fascinuje hlavně ta dlouhá dostihová tradice a že ji zdejší společnost udržuje s nadšením a láskou k tomuto dědictví. Dostihy vnímám samozřejmě také jako velkou společenskou akci, která dodává městu punc výjimečnosti. Pardubice už dávno nejsou spojovány jen s perníkem, ale právě i s těmi dostihy.

Dnes máme Evropský den koní. Pardubice jsou členem sítě koňských měst Euro Equus. Předpokládám, že jako europoslankyně takovou přeshraniční spolupráci podporujete?
Spolupráce je možná to nejdůležitější, co v Evropě máme. Považuji za velmi přínosné, mít možnost se poznávat navzájem, vyměňovat si dobré i špatné zkušenosti, inspirovat se příklady dobré praxe. I my politici bychom měli o této zkušenosti méně mluvit a více ji zažívat na vlastní kůži a čerpat z ní při své práci. Měli bychom víc dávat dohromady obce, města a regiony, propojovat je navzájem i s dalšími subjekty a organizacemi. Síť Euro Equus se mi líbí hlavně proto, že vyvíjí konkrétní aktivity a není to jen pasivní zakládání nějakého formálního spolku. Jsem ráda, že mohu Evropský den koní oslavit dnes s vámi přímo tady na dostihovém závodišti.

Měla jste příležitosti sledovat dostihy, nebo jste v neustálém obklopení lidí, kteří chtějí s vámi něco řešit… ?
Měla jsem možnost vidět hned první závod. Hned jak jsem přišla, vykoukla jsem ven. Je to pro mě zajímavé, fascinující - ta atmosféra a nadšení a lidé, jak všechno pozorují… Budu určitě sledovat kvalifikační dostih na Velkou pardubickou pod patronací Euro Equus, a pak budu společně s panem primátorem Martinem Charvátem a náměstkem primátora Janem Řehounkem dekorovat vítěze. Chci zažít tu atmosféru a vědět, komu budu cenu předávat.

Jste hráč? Budete sázet?
Nejsem žádný hráč, obvykle nesázím. Ale dnes udělám výjimku a vsadím si. Třeba budu mít štěstí nejen v lásce.

Fotka 1

Fotka 2

Fotka 3Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑