Pořád jsem si říkala „Deli, pojď domů!“

19. prosinec 2016

ROZHOVOR: Jana Preclíková, majitelka Delight My Fire

Šestiletá tmavá hnědka Delihgt My Fire je dalším z nemnoha českých koní, kteří zanechali svou stopu v kolébce turfu – ve Velké Británii. Na závodišti v Cheltenhamu na sebe upozornila 9. prosince v závěrečném dílu letošního Crystal Cupu.

Od poslední účasti koně tuzemských majitelů na britských ostrovech uběhly čtyři roky, kdy byla v dostihu zadržena trojnásobná vítězka Velké pardubické Orphee des Blins. Ani Delight My Fire nebylo souzeno dobře rozjetý dostih dokončit. Přesto svěřenkyně trenéra Radima Bodláka a reprezentantka stáje DS Pod Buchlovem udělala při svém sedmém letošním startu na dostihové odborníky velký dojem. O dostihu, atmosféře cheltehamského závodiště i o nejbližších plánech v programu Delight My Fire jsme si povídali s její majitelkou JANOU PRECLÍKOVOU.

S účastí Delight My Fire v Cheltenhamu pomáhal Dostihový spolek a.s.

Jak jste prožívala chvíle před startem a během dostihu v Cheltenhamu? Byla jste třeba nervóznější než jindy?
Nebyla jsem před dostihem více nervózní než jindy. Jen takové zvláštní napětí a trochu i odpovědnost, abychom úplně nezklamali. Když jsem ji pak viděla před startem v paddocku, že je stejná jako jindy a tak si poskakuje a rozhlíží se na všechny strany, že jí je asi jedno, kde bude běhat, trochu jsem se uklidnila. A když vyběhla, jen jsem sledovala každý její skok a nevnímala jsem nic jiného. Pořád jsem si říkala tak jako pokaždé „Deli, pojď domů“.

Delight My Fire ale měla pád, který na videu nevypadal zrovna příjemně. Je v pořádku?
Pád jsem zaznamenala a první samozřejmě bylo, jestli jsou ona i Niklas v pořádku. Za chvíli jsem ji viděla pobíhat po závodišti. Bylo mi to nesmírně líto, hlavně za ni, protože si zasloužila přijít do cíle. Určitě by bojovala o umístění. Už je v pořádku doma, ale přijela trochu naštvaná. Chce vyhrávat.

Delight My Fire sice dostih nedokončila, ale odborníci si jí přesto všimli a dostali  jste hned pozvání na Crystal Cup do Francie? Pojedete?
I přes tento nešťastný pád z nezkušenosti ukázala, že je výborným koněm – komentátor místní televize to prezentoval tak, že je koněm s velkou budoucností. Po dostihu nás navštívil jak ředitel tamního závodiště, tak i ředitel oblasti s nabídkou další účasti v Crystal Cupu v Cheltenhamu. Stejně jsme dostali pozvání i od dalších pořadatelů z několika závodišť ve Francii a Belgii. Ale my budeme trochu nohama na zemi.

Podle komentářů na sociálních sítích by dostihoví fanoušci rádi viděli Delight My Fire i na domácích drahách a třeba i ve Velké pardubické? Uvažujete tímto směrem?
Pro příští rok budeme zvažovat kvalifikaci na Velkou pardubickou a nesmíme zapomenout ani na její polské příznivce. A když všechno půjde dobře a bude Delight zdravá, tak snad i samotnou Velkou pardubickou.

Jak velká zkušenost byla vycestovat do Cheltenhamu?
Ne nadarmo je Anglie považována za kolébku dostihového sportu. Projít závodištěm, jaké je v Cheltenhamu, je obrovským zážitkem. Den před dostihem jsme několik hodin procházeli společně s trenérem Radimem Bodlákem závodištěm. Začali jsme stájemi, kde byli Delight i Taurito ubytováni se skvělým servisem. Pak jsme prošli sedlištěm, nádherným paddockem, kde se v jeho části předávají ceny. Je ve stylu amfiteátru. Všichni tak mohou dobře pozorovat koně před i po dostihu. Nad ním je velkoplošná oboustranná obrazovka ke sledování všeho dění na závodišti. Překvapila mě nádherná úprava trávy v pruzích a také, že neustále zavlažovali, přestože se nám boty bořily do trávníku. Viděli jsme těžké překážky a také cíl dostihu, který se běží do kopce. Ale přesto jsme se shodli, že to by nemělo být pro Delight problém, že by to měla zvládnout.

Dají se porovnat dostihy v Čechách a v Anglii? Je tam například jiná atmosféra?
Atmosféra byla nádherná, ale stejně tak je to i u nás…

Jaký program jste Delight naplánovali přes zimu? Bude odpočívat a nabírat síly na další sezonu?
Teď bude hlavně odpočívat a my musíme myslet už na její budoucí starty. Niklas Lovén má závazky i pro další švédské majitele a mohlo by se stát, že by v některém dostihu nastal problém. Proto jsme se rozhodli hledat pro Delight do budoucna stálého jezdce na dostihy doma i v zahraničí.

Foto: Realizační tým Delight My Fire při loňské Ceně Labe, majitelka Jana Preclíková uprostředČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑