Roman Šmucler: Žokej Váňa je takový Jaromír Jágr českého steeplechase

04. červenec 2014

ROMAN ŠMUCLER: Váňa je Jágr českého steeplechase

Pětačtyřicet let, které oslaví 8. července, by mu nikdo díky mladistvému vzhledu, věčně rozesmátému obličeji, přesto obrovskému charismatu, nehádal. Roman Šmucler, více než jako stomatolog je znám jako celebrita z oblíbeného, třebaže kontroverzního pořadu televize Nova Tabu.
Pro jednu z oslav svých narozenin si zvolil jednu z lóží Agrofert parku na pardubickém závodišti. A rozhodně nepřijel sám. O východních Čechách mluví s téměř patriotickým zaujetím, z něhož by si leckterý starousedlík mohl vzít příklad. V rozhovoru doslova nabádá k tomu, aby si hlavně Pardubáci uvědomili, co mají...

Proč jste se rozhodl oslavit narozeniny právě na dostizích v Pardubicích?
Já sem rád jezdím na dostihy, tak jsem sem vzal i zaměstnance. Když jsem v České republice, jezdím sem na Vekou pardubickou vždycky, Pardubice mám rád, přijde mi to jako úžasné místo a snažím se, aby sem jezdilo víc lidí z Prahy. Myslím si, že je ideální strávit tady třeba celý den s rodinou.

Co vás na dostizích láká?
Já myslím, že je to sepětí s přírodou. Všechny baví riskovat, všichni sázíme na každý dostih, vyhráváme, prohráváme. Úžasné prostředí, Pardubice jsou krásné město, člověk si rád udělá výlet na východ Čech. Vysloveně ale, že bych byl nějaký koňák, který má doma vyvěšeny obrázky koní, to nejsem.

Co říkáte tomu, že to žokej Váňa opět zkusí?
Všichni se na to moc těšíme, jsem na to zvědavý. On pojede na Tiumenovi, to bude velká událost, a kdyby to nevyšlo, tak je to jedno, prostě dvě legendy najednou. (Váňa nakonec skončil v rámcovém dostihu třetí a chce zkusit kvalifikaci na Velkou pardubickou, pozn. red.)

Kolik vsadíte na Tiumena?
Ještě se musím rozmyslet, to ještě nevím. Já to mám tak, že moje přítelkyně je finančně rizikový analytik, ona to rozhodne a musím říct, že od té doby, co to rozhoduje ona, jsme alespoň na nule (smích).

Jak na vás vůbec působí osobnost žokeje Váni?
My se známe dobře, je to obdivuhodná osobnost, protože všichni dobře víme, že dneska už ten dostihový sport je někde jinde, na jiné úrovni. Všichni víme, že byly kritické okamžiky se sponzory a tak dále. Žokej Váňa se nejen o spoustu koní stará, ale i určitým způsobem sport protahuje přes svoji osobu, je to takový Jaromír Jágr českého steeplechase. Takovéto osobnosti potřebujeme, můžeme si jen přát, aby jeho syn nebo někdo z mladších žokejů byl ve veřejnosti tak vnímán. Je třeba vidět, že i když golf je například světový sport, tak když Tiger Woods nehraje, je sledovanost poloviční. Doufám, že to Pepík Váňa ještě pár let vydrží, protože pro budoucnost Velké pardubické je to velmi důležité.

Co se týče Pardubic, co se vám kromě dostihů ještě vybaví?
Já jsem tady organizoval i kongresy, takže je to moje hodně oblíbené město. Rád jsem sem jezdil, rád, jsem chodil, už jsem ji nenašel na původním místě, na steaky do restaurace Kovárna (dříve na Příhrádku u zámku pozn. red.). Na Pernštýnském náměstí se pořádala spousta věcí, mám Pardubice opravdu hrozně rád. Jezdím sem i do okolí na golf. Je to tady, bych řekl, opravdu ideální místo. Ještě ho tak Pražáci úplně neobjevili, je potřeba udělat marketing směrem do Prahy, tak sem vozím Pražáky. I když se třeba tak hodně mluví o jižních Čechách nebo o Karlovarském kraji, tak tohle je ideálně spojené dálnicí a je tady všechno, co Češi milují.

Máte pravdu, že my, co týče cestovního ruchu, jsme úplně na chvostu. Možná zbytečně, tedy proč to tak je?
Já to taky nechápu, protože třeba na podzim sem jezdím téměř každý víkend, protože je Velká pardubická, Zlatá přilba, to jsou neuvěřitelné akce. Pardubicko a Hradecko jsou geniální pro golf, který je teď nesmírně módní, skvěle se tu jezdí na kole. Mně přijde, že Pardubice potřebují jen tu propagaci. Místním lidem to přijde samozřejmé, že se tu dobře žije, a proto to tolik nepropagují. Nedávno jsem slyšel, že Pardubice jsou město s největším potenciálem v Čechách, když se na to podívali zahraniční experti. Průmysl je tady schopný, jen místní musejí setřást ten pocit, že jsou méně důležitější, než Plzeň nebo Praha, což není pravda . Praha je samostatná, to se těžko srovnává, je to velkoměsto, ale myslím si, že Pardubice mají navíc, než to samy cítí. Soutěží s Hradcem, ale můžou myslet výš.

Dostihový spolek a.s.
Foto: Luboš JeníčekČeská pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑