Rekordní účast na pardubické všestrannosti

17. duben 2016

Téměř dvě stě padesát koní odstartovalo do pardubických soutěží všestrannosti. Vrcholem byla kvalifikace na Zlatou podkovou, kde jednoznačně kraloval Jaroslav Hatla. Po prvním dnu soutěže měl na některé své soupeře náskok až padesát bodů! Přitom konkurence byla velmi kvalitní.

Pardubické soutěže všestrannosti začaly už ve čtvrtek kritériem mladých koní. Těm dominovala Gabriela Slavíková, která se svými čtyřnohými parťáky zvítězila v soutěž pro čtyř a šestileté koně s Cofi 1, resp. Ronaldo 4, mezi pětiletými první příčku získal Miloslav Příhoda s Cera 1.

Chovatelské soutěže se v pátek potkaly s nižšími soutěžemi Jarní všestrannosti. O tu byl totiž tak velký zájem, že ji pořadatelé museli rozdělit na dvě části. A tak se stalo, že nižší soutěže začaly místo v sobotu už v pátek. „Do Pardubic se jezdci vždy těší. Pro mnohé to jsou první závody ve všestrannosti po zimní přestávce a tak se zde pravidelně schází velký počet startujících,“ komentovala rekordní účast členka sboru rozhodčích Markéta Kvapilová.

V pátek se do kolbišť na drezury a parkury vydali startující v soutěžích ZK, Z a pony stupně L a hobby soutěží ZK a Z. V soutěži ZK první a druhé místo patří Janě Samešové s Caramel 2 a Don Artur. Za sebou nechali dalších šestadvacet soupeřů. V soutěži stupně Z se v konkurenci 36 startujících z vítězství radovala Michaela Hlavinková na koni Flora 13. V dvanáctihlavém startovním poli soutěže PONY L nejlepší výsledek dosáhlo Michaela Haderková s Alpinhorse Midnigt Princess. Hobby Z ovládla Eliška Vítková na Quello Malt a hobby ZK Veronika Příhodová se Scarlettou.

V sobotu, kdy nižší soutěže končily terénní zkouškou, zahájili svou snahu o co nejlepší výsledek účastníci soutěže stupně ZL a Bronzové, Stříbrné a Zlaté podkovy. První den se dařilo Jaroslavu Hatlovi, který průběžně vedl nejen ve Zlaté podkově CNC*, ale i ve Stříbrné podkově stupně L. Ve Zlaté podkově s Reenmore Alfie získali pouze 27,56 trestných bodů. Ve druhé soutěži s Ballymurphy Mark rozhodčí udělili 44,83 trestných bodů a i tady to na průběžné vedení stačilo. Z konečného vítězství se Jaroslav Hatla nakonec radoval „jen“ ve Zlaté podkově, ve Stříbrné se kvůli mnohým chybám propadl hluboko ve výsledkové listně.

S výkonem Reenmore Alfie je velká spokojenost, ten předvedl super výkon a vyhrál suverénně,“  komentoval svůj závod Jaroslav Hatla, který do Pardubic prý přijel i kvůli mistrovství republiky, které se v létě uskuteční právě na dostihovém závodišti.

Bronzová podkova stupně ZL byla vypsána pro děti a juniory, hodnocen byl i styl jezdce od 12 do 18 let v rámci projektu Soutěže všestrannosti na styl 2016, jehož cílem je využití stylových soutěží ke zlepšení rovnováhy a sedu jezdců a zvýšení bezpečnosti v terénní zkoušce. V Soutěži nadějí mohli závodit čtyř a pětiletí koně a starší, kterým byla licence sportovního koně vystavena poprvé až letos. A nechyběla ani otevřená soutěž stupně ZL, ve které zvítězila Šárka Votavová a Zylo. V Bronzové podkově zlatou medaili brala Klára Ivančáková na koni Cra, v Nadějích kraloval Miloslav Příhoda na koni Freddom N. Nejlepší hodnocení na styl od rozhodčích dostala Barbora Vaňková s koněm Lipton Sinaj.