Připomínáme si výročí kapitána Rudolfa Poplera

14. říjen 2016

Připomínáme si výročí kapitána Rudolfa Poplera

V neděli 16. října si připomeneme jedno smutné výročí. Bude tomu 84 let, kdy zemřela jedna z ikon Velké pardubické – dvojnásobný vítěz tohoto dostihu kpt. Rudolf Popler. Osudným se mu stal pád v Kinského memoriálu, který od roku 1949 už nese jeho jméno, stejně jako jedna z překážek pardubického závodiště. O týden později ale vzpomeneme veselejšího výročí – 90 let od jeho prvního vítězství v legendárním dostihu.

Rudolf Popler se narodil 29. května 1899 ve Vysokém Mýtě. Jezdectví a dostihy byly jeho životním osudem. Byl jedním z nejvšestrannějších jezdců meziválečného Československa. Startoval na olympijských hrách v parkurovém skákání v Paříži v roce 1924 a o čtyři roky později v Amsterdamu. Vynikal ale zejména v dostizích. Dvakrát zvítězil ve Velké pardubické. Poprvé 24. října 1926 s klisnou All Right a podruhé 12. října 1930 v sedle Gyi Lovam!, a to dokonce v rekordu dráhy 12 minut. Tento dostih byl poprvé vysílán i v přímém rozhlasovém přenosu. O rok později se pokusil o vítězství ve Velké liverpoolské, ale nedokončil.

Další rok, rok 1932, se mu stal osudným. Ve Velké pardubické startoval naposledy. Po neuvěřitelném finiši se Spanem Rugierem na koni Remus skončil druhý, i když někteří historici tvrdí, že jej dostihová komise poškodila a měl být vítězem. Byl unavený a zklamaný, ale chtěl vyhrát alespoň v následujícím Kinského memoriálu. Jeho kůň Ella však klopýtl už na druhé překážce a dopadl na svého jezdce. Popler po převozu do nemocnice zemřel.

Osudné dvojbradlí dnes nese jméno Poplerův skok. V současné dostihové dráze jsou takové skoky dva v oranicích před lesem, původní překážka je umístěna za stávajícím paddockem. Je zde umístěna i pamětní deska. Imitaci Poplerova skoku překonávají i  minikoně v rámci Malé Velké pardubické.

Další vzpomínka na kapitána Rudolfa Poplera je umístěna na tribuně B. Zrekonstruovaná pamětní deska se sem vrátila teprve nedávno, u té původní se vždy před startem Velké pardubické scházeli jezdci, aby tu složili slavnostní slib.

Fotka 1

Fotka 2

Fotka 3Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑