Poslanec Jiří Skalický osobně podpořil víkendové závody ve všestrannosti

12. srpen 2014

Předseda Dostihového klubu by chtěl, aby pardubické závodiště žilo každý víkend

Osobní záštitu nad víkendovými závody ve všestrannosti, tzv. Military, které hostilo pardubické závodiště, převzal poslanec Parlamentu ČR Jiří Skalický. Jako prezident Dostihového klubu má ke koním blízko a svou osobní podporou by chtěl docílit toho, aby se o pardubickém závodišti vědělo nejen v souvilosti s překážkovými dostihy, ale i dalšími aktivitami, které nejsou zatím příliš medializovány.

Pro začátek by asi i pro laiky bylo dobré říci, co to vlastně závody Military jsou?  
Do češtiny se to překládá jako závody ve všestrannosti. Koně soutěží většinou dva až tři dny, podle toho, kolik se jich přihlásí, hned ve třech disciplínách. První je drezura, pak parkur a nakonec cross, tedy skákání přes speciální překážky, které se stavějí v přírodě. Dá se to z pohledu moderních humánních sportovců přirovnat k modernímu pětiboji. V tomto případě je to trojboj pro koně, ti musejí být dobří ve všech třech disciplínách.

Sám i koně spoluvlastníte. Získal jste jako rodák z Pardubic vztah ke koním už v dětství, anebo to přišlo až později?
Samozřejmě jsem na koni seděl, zkoušel jsem to, ale nikdy jsem nezávodil. Až do studií na univerzitě jsem bydlel s rodiči na pardubické sídlišti Dukla, které přímo se závodištěm sousedí. Už jako malí kluci jsme chodili na dostihy. S koňmi jsem se setkával i pracovně, když jsem nastoupil do biochemických laboratoří v pardubické nemocnici. Dělali jsme spoustu laboratorních testů koní, spolupracovali jsme s chovnou stanicí v Mněticích, hřebčínem ve Slatiňanech, vrcholem pak byla dvou až tříletá spolupráce s Vysokou školou veterinární Brno, která se podílela na mezinárodním grantu sledujícím chování koní při zátěži. Na tom se podíleli i kolegov&eacut e; z New Marketu, největšího anglického centra koní nebo z australské Sydney.

Jste navíc prezidentem Dostihového klubu. Někdo to může považovat za, řekněme, sdružení snobů, když nemá ani žádný oficiální status? Je to tedy jen klub pro V.I.P. osoby?
Já jsem do Dostihového klubu vstoupil rok po jeho založení, v roce 1995. Tehdy jsme měli všichni stejný cíl - zachránit dostihy a hlavně Velkou pardubickou. A tahle myšlenka stále zůstává, i když se postupně rozvíjí. Teď se snažíme i aktivně podílet na rozvoji pardubického závodiště, které je jedním z nejlepších v Evropě. Klub byl založen a vytvořen po vzoru britských dostihových klubů, ale řekl bych, že v posledních dvou letech sehrál i určitou stabilizační roli celého závodiště. V klubu se scházejí lidé, kteří jsou ochotni jakýmkoli způsobem dostihový sport podporovat. Ty kluby existují v Anglii, Irsku nebo ve Francii.

Myslíte, že je pardubické závodiště dostatečně využíváno?
Určitě se to v posledních letech zlepšilo. Zcela určitě, pokud se bavíme o dostihovém sportu, jsou však volné kapacity. Dalo by se pořádat více parkurových klání, rovinových dostihů a určitě podobných soutěží ve všestrannosti. S určitou nadsázkou řečeno by od jara do podzima každý týden mohlo závodiště žít daleko lépe. Škoda, že je závodiště stále spojováno jen s těmi jedenácti, dvanácti klasickými dostihovými dny, to je málo. Je na vedení Dostihového spolku zkusit šířit povědomí i ohledně jiných druhů sportů.

Jste členem poslanecké sněmovny. Můžete z této pozice nějak pomoci dostihovému sportu?
V letošním roce se nám podařilo zahájit tradici Ceny přesedy poslanecké sněmovny Zlatý pohár, domluvil jsem se s předsedou sněmovny, který na to kývl a podpořil dostih svou osobní účastí i záštitou. To by mohlo Pardubicím pomoci zvýšit povědomost o závodišti, pomohou se získat určité benefity, vzbudí to zájem a může přinést následné dotace do chovu dostihových koní a tak dále.

Majoritním vlastníkem závodiště je město. Vidíte nějaké možnosti, jak by mohlo ještě lépe do ozdravovacího procesu zasáhnout?
Rád bych přispěl k tomu, aby se zlepšila komunikace města s minoritními akcionáři v Dostihovém spolku, který závodiště provozuje. Přál bych si, aby se sjednotil náhled na závodiště jako celku. Určitě se to v poslední době výrazně zlepšilo hlavně díky předsedovi dozorčí rady Petru Benešovi, město především finančně stabilizovalo Dostihový spolek, to byla velmi dobrá práce. Město by se ale podle mého názoru mohlo jako majoritní akcionář více věnovat propagaci dostihového sportu a v dobrém slova smyslu více nabízet závodiště pro širší využití, o kterém jsem mluvil, a to nejen prostřednictvím managementu, ale i z pozice města.

Co o sobě dále prozradil
PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.
primář oddělení klinické biochemie a diagnostiky Pardubické krajské nemocnice a.s.
člen TOP09

Kdo jsem?
DOKTOR
Narodil jsem se 3. srpna 1954 v Ústí nad Orlicí. Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové v roce 1978. Od téhož roku pracuji v Pardubické krajské nemocnici, od roku 1991 ve funkci primáře oddělení klinické biochemie a diagnostiky. Působím také jako pedagog, od roku 1994 vyučuji na katedře biologických a biochemických věd na pardubické univerzitě. V roce 2008 jsem absolvoval doktorandské studium na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

OBČAN
Od svých dvou let žiji v Pardubicích a cítím se být rodilým Pardubákem. Znám své město. Dlouhodobě se věnuji pomoci druhým v rámci jedné z největších mezinárodních charitativních organizací LIONS club a podporuji různé charitativní projekty. Jsem také prezidentem Dostihového klubu v Pardubicích. Více než 10 let, až do roku 2014, jsem byl předsedou představenstva společnosti East Bohemian Airport a.s., která provozuje civilní mezinárodní letiště v Pardubicích.

POLITIK
Do politiky jsem vstoupil v roce 1998, kdy jsem se stal zastupitelem a radním města. Ve volbách v roce 2010 jsem byl zvolen poslancem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, v roce 2013 se mi podařilo svůj mandát obhájit. Jsem členem Výboru pro zdravotnictví a Výboru pro obranu. Od roku 2010 jsem členem Správní rady VZP, od března 2014 jejím místopředsedou.Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑