Slavná HBO připravuje celovečerní dokument o zakladateli nemocnice v nejchudší části Keni

16. červen 2014

Doktor Aleš Bárta - Hrdina z pardubického závodiště

Postává nenápadně u sanitky na pardubickém závodišti, když je potřeba, zakročí. Skromný zdravotník v červené zdravotnické vestě se žlutými pruhy Aleš Bárta je ale ve světě legendou. Působí v humanitární organizaci ADRA, pomáhal obětem tsunami, je zakladatelem nemocnice v jedné z nejchudších oblastí světa - západní části africké Keni. A pro režisérku a dokumentaristku Olgu Špátovou je "hrdinou dnešní doby".

Mladá filmařka se o Aleši Bártovi rozhodla natočit celovečerní dokument a její poslední klapka musela být zákonitě na pardubickém závodišti, kde slouží zdravotník - pokud není zrovna v zahraničí - téměř každé dostihy. „HBO nedávno projevila zájem točit dokumentární filmy, které mají lidskou hodnotu, které neubližují, ale dávají naději. Já jsem přinesla námět natočit dokument o Aleši Bártovi, který před devíti lety v západní Keni založil nemocnici. Když viděli to upřímný úsilí nejen jeho, ale i dalších doktorů a mediků, tak byli dojatí, že takoví lidé existují," popisuje začátky vzniku dokumentu režisérka Špátová.

Vždy chtěla točit o nějakém doktorovi, který opustí blahobyt a luxus Evropy, aby pomáhal někde daleko naprosto neznámým lidem. Třeba v Africe.

„Na Aleše jsem ale přišla úplnou náhodou. Moje máma (dokumentaristka Olga Sommerová pozn. red.) věděla, že chci tohle téma točit, ale že se trápím s tím, že nemůžu najít ideální postavu příběhu. Pak ale našla někde v novinách krátký článek o Alešovi a poslala mi to s tím - hele, není to zrovna ten tvůj hrdina? A byl," vzpomíná režisérka. Aleš Bárta je podle ní hrdinou současné doby.

"Potkat takového člověka je obrovským štěstím. Jsem velmi pyšná na to, že můžu přispět k tomu, aby o Alešovi vědělo co nejvíc lidí. To je důvod, proč dělám dokumentaristiku," dodává.

Dokumentární film bude mít kolem sedmdesáti minut a HBO ho uvede zřejmě už na podzim. Odehrávat se bude nejen na Pardubicku, odkud Aleš Bárta pochází a kde slouží jako zdravotník, ale rovněž přímo v Keni. Ústřední postavou bude samozřejmě doktor Bárta. „On nejenže pomáhá naprosto nezištně, naprosto upřímně, on dokáže k tomu strhnout i další. To je důvod, proč do Keni za ním jezdí další lidé, často v době své dovolené, perou se o to, aby tam doktoři nebo medici mohli jezdit. Jezdí tam dobrovolně, dokonce si to sami zaplatí a důvodem je on, je to naprosto čistý člověk a hlavně on to sám ani tak neprožívá, což je skvělé," přibližuje doktorovu osobnost režisérka Špátová. „Absolutně se za hrdinu nepovažuje, pořád říká - my, my, vy; pořád obdivuje druhé. Sám sebe vážně nebere, bere vážně tu práci. A ještě je s ním ohromná sranda," dodává režisérka.

ROZHOVOR S ALEŠEM BÁRTOU
ROZHOVOR S OLGOU ŠPÁTOVOU

Autor: Dostihový spolek a.s.

Z wikipedie:

Olga Špátová (* 6. března 1984, Praha) je česká dokumentaristka, pochází z filmařské rodiny, její otec byl filmový režisér Jan Špáta, matka Olga Sommerová je rovněž autorkou celé řady dokumentárních snímků. Bratr Jakub Sommer se taktéž věnuje filmové tvorbě.

Za své krátké hrané filmy získala několik cen na amatérských i profesionálních festivalech doma i v zahraničí. O vztahu se svou matkou natočila film (Ne)cenzurované rozhovory a jednu ze dvou částí společného filmu Láska včera, dnes a zítra.

V roce 2007 natočila dokument o pražské písničkářce Radůze s názvem Půjdu, kam chci a televizní dokument o inscenaci jazzové opery Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobře placená procházka v Národním divadle v režii Mi loše a Petra Formanových. V roce 2009 uvedla v televizi dokument o Karlu Gottovi Fenomén Gott a v dubnu 2010 měl v kinech premiéru její film Oko nad Prahou o stavbě nové Národní knihovny od Jana Kaplického.

Od roku 2009 pracovala na filmu Největší přání III, kterým navazuje na dvojici dokumentárních filmů svého otce z let 1964 a 1989, majících za úkol reflektovat názorový stav společnosti a jeho proměnu v čase. Film měl premiéru 20. září 2012.

 

Aleš Bárta (* 1966, Pardubice) je český lékař. Je zakladatelem nemocnice v západokeňském městě Itibo, která funguje v rámci projektů organizace ADRA.

Před odchodem do Afriky, kde s přestávkami působí od roku 2005, pracoval 16 let v úrazové medicíně. K odchodu na misi ho přimělo tsunami v roce 2004; jeho prvním působištěm se stala Srí Lanka. Potom s kolegy hledal vhodné místo k práci v Keni, až po měsíci ježdění našli Itibo: „Splňovalo všechny naše představy, byla tam velká nemocnost, zchátralé zdravotní středisko a všude bylo daleko k lékaři.“ V oblasti je vysoký výskyt malárie a největší procento HIV pozitivních v Keni. „Když jsme tam přišli, byli jsme pro mnohé první běloši, které viděli. Děti před námi utíkaly," dodává Bárta.

Vybavení nemocnice se postupně zlepšuje, lékaři se zde však musejí naučit obejít se bez vyspělé diagnostiky. Mezi případy, kterými se tu kromě běžných chorob a úrazů zabývají, patří například zranění způsobená v souvislosti s černou magií nebo případy domácího násilí, pramenící z naprosto nerovnoprávného postavení žen v oblasti. Právě domácí násilí jej od počátku jeho působení silně rozhořčovalo, musel se však podle svých slov „naučit do některých věcí nezasahovat“. Velká část úrazů vzniká v souvislosti s tím, že základním pracovním nástrojem je zde mačeta. Kromě pracovních úrazů jsou však častá i napadení. Další zranění vyplývají z nehod při jízdě na motocyklech. Časté jsou otravy herbicidy nebo insekticidy, způsobené však nikoli nešťastnou náhodou, ale záměrným sebepoškozováním.

V Africe Bártu drží potřeba nemocnici dál rozvíjet i to, jakých výsledků zde lékaři dosáhli. Zdravotníkům se zde např. podařilo snížit dětskou úmrtnost na relativně běžné choroby, na polovinu klesla úmrtnost novorozenců. V prvních letech v nemocnici ošetřovali asi 500 pacientů za rok, časem jejich počet výrazně vzrostl. Provoz nemocnice je závislý na sponzorech. Lékaři dostávají od ADRY letenku, plat a diety však nikoli. „Já jsem naštěstí něco zrestituoval, tak občas prodám nějakou parcelu," uvedl Bárta.

 

 Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑