Jezdec statisticky nejúspěšnějšího koně Velké pardubické slaví „sedmdesátku“

17. říjen 2014

Karel Benš slaví „sedmdesátku“

Výjimečný talent a vzor mladších jezdců Karel Benš slaví 70. narozeniny. Jeho jméno je nesmazatelně spjato se statisticky nejúspěšnějším koněm v historii Velké pardubické – Morem. Jeho socha byla na pardubickém závodišti odhalena před čtyřmi lety.

Karel Benš se narodil 17. října 1944 v Opavě – Kateřinkách a s koňmi se potkával už od dětství. V deseti letech vstoupil do nově vzniklého jezdeckého oddílu Sokol, kde pomáhal v péči o koně a za odměnu se občas svezl. Prvních úspěchů pak dosáhl v drezuře a parkuru. Dostihy na začátku jezdil jen výjimečně. Po studiu na zemědělské škole nastoupil jako jezdec - ošetřovatel do hřebčína v Albertovci, který reprezentoval i jeho bratr Josef. A právě tady se Karel setkal s Morem. Poprvé spolu absolvovali dostih v roce 1970 v Pardubicích, o dva měsíce později už vyhráli Cenu Vltavy.

V roce 1971 poprvé startovali ve Velké pardubické. Dokončili třetí, vítězem byl Korok. V letech 1974 a 1975 (dokonce i přes pád na Taxisově příkopu) už ale zvítězili a spolu s dalšími dvěma druhými a dvěma třetími místy se Mor stal statisticky nejúspěšnějším koněm Velké pardubické. Na pardubickém závodišti byla Morovi v roce 2010 odhalena socha.

Karel Benš svůj poslední (rovinový) dostih v kariéře absolvoval v roce 1977 s koněm Len Koranem. Až do svého důchodu poté pracoval v JZD Otice. Zůstal věrný hřebčínu Albertovec, kde působil i jako pomocný startér.

Blahopřejeme panu Karlu Benšovi k jeho životnímu jubileu, přejeme mnoho zdraví!
Dostihový spolek a.s.Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑