Historie nejprestižnější klasické steeplechase

12. červen 2015

Historie nejprestižnější klasické steeplechase

Dvaadvacátý ročník, ale teprve podruhé pod záštitou předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR - takový je červnový Zlatý pohár. Prestižní klasická steeplechase je vrcholem první poloviny pardubické dostihové sezony.

Rychlý dostih se na závodišti běhá od roku 1994. Poprvé se běžel na trati 4400 metrů a v kurzu dostihu byly i živé ploty, suchý příkop a kamenná zeď. Délka dostihu se rok od roku měnila a také okruh klasické steeplechase doznával řady změn a ta nejzásadnější se odehrála v roce 1998, kdy se otočil doběh i všech ostatních dostihů a cíl se přesunul na opačnou stranu cílové rovinky. V dnešní podobě se dostih běhá od roku 2001, posledních více jak deset roků na distanci 5000 metrů, předloni byla trať zkrácena a také snížena dotace na polovinu. V roce 2015 se ale opět poběží o více peněz, dotace byla navýšena o padesát tisíc korun. Do roku 2004 dostih nesl jméno Zlatý pohár Paramo a od následujícího roku až do roku 2013 se běhal jako Zlatý pohár Chládek a Tintěra Pardubice a.s. a letos už podruhé nese název Zlatý pohár předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Podporu předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka se podařilo získat díky aktivitě někdejšího prezidenta Dostihového klubu a poslance Jiřího Skalického. „V českém dostihovém programu známe Cenu prezidenta jako dostih nejvyšší kategorie rovinových dostihů, tak proč bychom u nás v Pardubicích nemohli mít nejprestižnější klasickou steeplechase zaštítěnou předsedou sněmovny? Jsem rád, že se tento návrh ujal jak u pořadatele dostihu, tak u předsedy Poslanecké sněmovny. Domnívám se, že to pomůže posunout prestiž dostihu zase o kousek výš,“ prohlásil tehdy iniciátor všech jednání Jiří Skalický. Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček pak svou záštitu komentoval slovy, že nejde jen o propůjčení jména, ale také o vyjádření podpory dostihovému sportu.

Nejúspěšnějším koněm dostihu je čtyřnásobný vítěz Royal Mougins a dvojnásobný vítěz Ner. Mezi jezdci jsou nejúspěšnější Jiří Kousek a Dušan Andrés, mezi trenéry vede František Holčák s pěti vítězstvími. Vloni do rodiny Holčáků přibylo vítězství další, a to když zvítězil svěřenec Radka Holčáka Brog Deas.Česká pojišťovna AGROFERT Pardubický kraj Pardubice Česká republika

Novinky e-mailem

Přejete si dostávat novinky do Vaší e-mailové schránky? Vyplňte následující formulář.

Novinky e-mailem

Agrofert park

  • +420 466 797 111
  • Mapa a kontakty

© 2017, Dostihový spolek, a.s. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑